ARSYEJA/Vendimi i ri i Trump që prek mijëra studentë, nuk do t’iu lejohet më qëndrimi në SHBA

Studentëve ndërkombëtarë që ndjekin kolegjet në Shtetet e Bashkuara me viza, do të ndalohet të qëndrojnë në vend nëse mesimet janë plotësisht në internet gjatë semestrit të vjeshtës, tha të hënën administrata Trump.

Njoftimi vjen ndërsa kolegjet në mbarë vendin po merren me mënyrën e mësimit të studentëve gjatë pandemisë koronavirus, me shkolla si Harvard që njoftojnë se mësimi do te jete online për të gjithë vitin shkollor.

Emigracioni dhe Zbatimi i Doganave të Sh.B.A-së njoftuan ndryshimet në Programin e Vizitorëve Studentë dhe Shkëmbim për studentë jo emigrantë në vizat F-1 dhe M-1 për lëndët akademike dhe profesionale.

Departamenti i Shtetit nuk do të lëshojë viza për studentët në programet vetëm online dhe Doganat dhe Mbrojtja e Kufirit nuk do t’i lejojnë këta studentë të hyjnë në vend, sipas njoftimit për shtyp.

Nëse shkolla e tyre zhvendoset në internet, studentët ndërkombëtarë që ndodhen aktualisht në Shtetet e Bashkuara do të duhet të largohen nga vendi ose të transferohen në një shkollë me ndonjë mësim personal. Mosrespektimi i këtyre rregulloreve mund të rezultojë në procedurat e heqjes, tha ICE.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje