As Yuri Kim nuk i bind dot, çfarë deklaruan deputetët e Parlamentit për marrëveshjen e reformës

0Shares
0

Takimi me Ambsadoren Amerikane deri tani duket se nuk ka provuar te jete efektive.

Vete perfaqesuesit e opozites parlamentare kane deklaruar per mediat se mendimi dhe qendrimi i tyre nuk ndryshon.

Opozita parlamentare nuk do të votojë në kuvend asnjë marrëveshje të arritur nga Këshilli Politik që nuk plotëson kushtet e tyre, mes të cilave dhe listat e hapura të kandidatëve për deputetë.
Ata insistojnë për ndryshim të sistemit zgjedhor. Deputeti Myslym Murrizi pas takimit deklaroi:

 “Nuk votojmë në parlament asnjë marrëveshje të pjesëtarëve të dosjes 184, Damian Gjiknuri. Kërkojmë listat e hapura, administratë zgjedhore jo politike, votë emigrantësh. Pa këto kushte që i kemi kërkuar prej 15 muajsh, nuk votojmë asnjë marrëveshje”, tha ai.

Kujtojmë që mazhoranca duhet të sigurojë shumicën e votave në parlament, për të kaluar ndryshimet e bëra për Reformën Zgjedhore.

Që të ndodhë kjo, duhen votat e deputetëve që drejtohen nga Edmond Stojku, Myslim Murrizi, Rudina Hajdari dhe Nimet Musai.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje