Meta mezi pret përmbylljen e reformës: Me konsensus apo jo, do shpall ditën e ardhshme të zgjedhjeve

Ndaje

Presidenti Ilir Meta  këtë të premte përmes një konferencë për mediat ka bërë me dije se mjafton që palët të bien në konsensus dhe ai menjëgerë do të bëjë firmosjen e ndryshimeve në kodin zgjedhor.

Kreu i shtetit  ka deklaruar se menjëherë pas firmosjes së kodit zgjedhor do të bëjë dhe shpalljen e datës së zgjedhjeve dhe të marrin pjesë kush të dojë.

Nëse palët nuk do të bien dakord përgjegjësia ime është ta kthej. Kanë ngelur dy ditë kohëdhe me konsensus apo në mënyrë të njëanshmë, pasi nuk mund të të ketë zhvillime por me hapësirën që kodi do të më lejojë në ditën e parë të munshme në hapësirën që do të kem do të shpall ditën e zgjedhjeve dhe nuk do të pyes asnjë nga palët kushtetuese. Të gjithë po presin me padurim një parlament legjitim. Presidenti është shumë i qartë dhe nëse firmos dekretin nuk e ndryshon më atë”, është shprehur Meta.

Presidenti Ilir Meta zbulon se ka bërë sërish përpjekje për të ndërtuar një konsesus për axhendën e integrimit por sërish përpjekjet e tij u minuan.

vijon..

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje