A e zhdukin temperaturat e larta koronavirusin? Shkencëtarët flasin për zbulimet e reja

0Shares
0

Ditët e ngrohta po vijnë, me parashikimin e temperaturave që do të arrijnë në 20C në disa rajone. Moti i ngrohtë do të sjellë një kthim të mirëpritur të bllokimit të Britanisë – dhe do të bëjë presion mbi autoritetet që përpiqen të kontrollojnë turmat dhe tubimet.

Sidoqoftë, shkencëtarët gjithashtu besojnë se moti i ngrohtë mund të sjellë njohuri të reja për virusin duke treguar nëse reagon kundër me fillimin e pranverës. Epidemitë e gripit kanë tendencë të vdesin pasi mbaron dimri; a mund të ndikojë dielli, në mënyrë të ngjashme, në sjelljen e koronavirusit dhe përhapjes së tij? Kjo eshtë një pyetje kryesore, dhe epidemiologët do të vëzhgojnë shumë nga afër ndryshimet.

Studimet fillestare të koronavirusëve të tjerë – varietetet e zakonshme që shkaktojnë ftohjen në Mbretërinë e Bashkuar – sugjerojnë një model sezonal, me majat që ndodhin gjatë dimrit dhe zhduken në pranverë. Intriguese, këto maja kanë tendencë të përkojnë me shpërthimet e gripit. Në të kundërt, vetëm sasi të vogla të koronavirusit duket se transmetohen gjatë verës.

Sidoqoftë, autori kryesor i studimit, Rob Aldridge, vendosi një shënim me kujdes. “Ne mund të shohim nivele të vazhdueshme por më të ulëta të transmetimit të koronavirusit gjatë verës, por kjo mund të kthehet në dimër nëse ende ekziston një popullsi e madhe e ndjeshme në atë pikë,” tha ai.

“Dhe duke pasur parasysh se ky është një virus i ri, ne nuk e dimë nëse do te ndjeke te njejtin trend si virusiet e tjere gjate veres, duke pasur parasysh nivele të larta të ndjeshmërisë në popullatë. Për këtë arsye, është thelbësore që të gjithë të veprojmë tani dhe te ndjekim keshillat aktuale qe jepen per tu mbrojtur”.

Kjo është mbështetur nga shkencëtarë të tjerë, të cilët paralajmërojnë se virusi Covid-19 është një agjent infektiv plotësisht i ri dhe kështu nuk ka pasur shanse që popullatat të ndërtojnë ndonjë imunitet. Si rezultat, ka të ngjarë të vazhdojë të përhapet me ritmet aktuale pavarësisht fillimit të verës.

“Jam i sigurt se ndryshimet sezonale në sjelljen e virusit do të luajnë një rol në përhapjen e tij,” tha virologu Michael Skinner në Imperial College London. “Por krahasuar me efektin që kemi me distancimin shoqëror , do të jetë një ndikim shumë i vogël”- tha ai.

Ardhja e pranverës nuk ndikon vetëm sjelljen e një virusi, por prodhon gjithashtu ndryshime në sistemin imunitar të njeriut, theksojnë studiuesit e tjerë. “Sistemi ynë imunitar shfaq një ritëm të përditshëm, por ajo që dihet më pak është se si ndryshon nga sezoni në sezon,” tha imunologu Natalie Riddell në Universitetin e Surrey.

/BURIMI: The Guardian/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje