Erdogan mbyll kufijtë e Turqisë zyrtarisht, anulohen të gjitha fluturimet ndërkombëtare

Ndaje
Turkish President Recep Tayyip Erdogan delivers a speech during a Turkish Anatolian Publishers Association Members meeting at the Presidential Complex in Ankara on March 22, 2017. Erdogan warned Wednesday that Europeans risk being unsafe on the world's streets, as a crisis between Ankara and the EU showed no signs of abating. / AFP PHOTO / ADEM ALTAN

Turqia zyrtartisht tani i ka anuluar të gjitha fluturimet ndërkombëtare dhe vendosi të ndalojë udhëtimet midis 30 qyteteve, përfshirë Stambollin, Ankaranë dhe Izmirin, në një përpjekje për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

“Ne kemi hyrë në një periudhë të re ku duhet të bëjmë më shumë sakrifica,” tha Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan në një fjalim të veçantë për kombin të premten e 27 marsit. “Ne nuk do të biem në mosveprim dhe panik.”

”Udhëtimi midis 30 qyteteve do të jetë i mundur vetëm me leje zyrtare nga qeveritarët lokal”, tha Erdogan.

Presidenti gjithashtu tha që sektorit privat është urdhëruar të minimizojë stafin e tij në vendet e punës.

“Në të gjitha provincat, do të ngrihet një bord pandemik, me qeveritarë si karriget e tyre, për të monitoruar masat paraprake dhe masat paraprake shtesë, të kufizuara në provincën përkatëse, nëse është e nevojshme. Ne mund të dalim nga ky problem më shpejt nëse zbatojmë siç duhet këto masa”, tha Erdogan.

Kujtojme se Turqia i kishte ende te hapura fluturimet me Shqiperine dhe New York, ku nje pjese e mire e udhetarve u transferuan.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje