Partia Demokratike-diplomatëve: Edi Rama nuk organizon dot zgjedhje të lira

Ndaje

Perfaqesues te PD jane duke zhvilluar prej disa oresh nje takim me dyer te mbyllura lidhur me reformen zgjedhore me ambasadore dhe diplomate.

Oers Bylykbashi u shprehu diplomateve se arsyeja e pengeses se zgjedhjeve eshte kryeministri Edi Rama.

Deklaratën Bylykbashi e ka bërë gjatë fjalës së tij në takimin që po mbahet me përfaqësues diplomatikë të vendeve të BE, Britanisë së Madhe, Zvicrës, SHBA , OSBE dhe ODIHR, të cilët marrin opinionet e palëve të përfshira në reformën zgjedhore.

“Zgjedhjet kane arritur nivelet me te uleta ne raport me standardet e OSBE. Nese ne 2009 zgjedhjet arriten shumicen derrmuese te standarteve te OSBE, nga 2015-2019 raportet e ODIHR kane si shqetesim prioritar shkeljen e standarteve baze: lirise dhe sekretit te votes, shitblerjen e votes, lirine nga frika e ndeshkimit, ndarjen e shtetit nga partite dhe fushen e barabarte te lojes. Produkt i ketyre standardeve te dhunuara eshte parlamenti i dale nga votat e blera dhe te dhunuara ne 2017 dhe pushteti vendor i emeruar nga Kryeministri ne te gjitha bashkite, emerim i ratifikuar me votim monist”- mësohet të ketë thënë Bylykbashi.

Sipas tij, legjitimiti i parlamentit dhe pushtetit vendor, dy mbajtësve të përfaqësimit demokratik me vote, nuk eshte thjesht i minuar, ai thjesht nuk ekziston.

“Parimet qe kane dështuar ne zgjedhje jane parime kushtetuese. Dhunimi i tyre masiv, ne cdo vend normal do te conte ne anulim te zgjedhjeve ‎nga gjykata kushtetuese dhe sistemi gjyqësor. Por ne Shqiperi asnje gjykate nuk ekziston apo nuk eshte e lire nga presioni. Kete e thote ODIHR. Renia e kesaj garancia nuk eshte vetem renie e shtetit te se drejtës, por e demokracise permes zgjedhjeve. “- u shpreh Bylykbashi.

vijon..

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje