Pas Nexhmijes, ndërron jetë dhe e veja e ish-numri dy i PPSH

Ndaje

3 ditë pas u nda nga jeta Nexhmije Hoxha, eshte ndarë nga jeta në moshën 97-vjeçare edhe e veja e numrit 2 te Partisë Komuniste, Vito Kapo, e veja e Hysni Kapos, një nga figurat e rëndësishme të PPSH-së.

Ajo ka mbajtur edhe vetë disa poste të rëndësishme gjatë periudhës komuniste.

Vito Kapo ka qenë ish-ministre e industrisë së lehtë në vitet 1987-1990 si dhe ish-kryetare e Bashkimit të Grave para viteve ‘90.

Kapo, gjithashtu u angazhua në formacionet partizane, fillimisht si sekretare e Enver Hoxhës pranë Shtabit të Përgjithshëm në Helmës dhe Odriçan, në nëntor 1944 deri në maj të 1945 në Komitetin Qendror të PK-së.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje