Një tjetër renditje e dobët ‘nxin’ Shqipërinë, reagon Basha: Shkak nismat ligjore të qeverisë

Ndaje

Pas raportit të Transparency qe e renditi Shqiperine 7 vende me ulët nga viti i kaluar duke shenuar korrupsion me te larte, nje tjeter raport nxin vendin tone.

Bëhet fjalë për indeksin e Demokracisë, ku serish Shqiperia peson renie me 2 vende. Lideri i opozites e ka risjelle kete te dhene, duke reaguar se fundmi dhe duke akuzuar qeverine per nismat ligjore.

Indeksi i Demokracisë i @TheEIU e klasifikon Shqipërinë regjim hibrid një hap larg autoritarizmit, për shkak të mungesës së një qeverie funksionale, parregullsive në zgjedhje, korrupsionit të lartë, sundimit të dobët të ligjit dhe mungesës së drejtësisë së pavarur.‬

‪Shqipëria shënoi përkeqësim duke rënë nga vendi i 76 në vendin e 79-të. Nismat ligjore për të penguar lirinë e shprehjes synojnë që të manipulojnë dhe të mbajnë të fshehura të vërtetat e gjendjes së keqe ku ka katandisur kjo qeverisje vendin”,-thekson Basha.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje