Tag: demokracia

Basha kujton masakrën e 2 prillit në Shkodër: Sakrifica e të...

Lideri i opozites ka reaguar duke risjelle dhe ai ne vemendje daten historike te 2 prillit të 1991 në Shkodër, ku u vranë katër...

Rënie në demokraci/Basha: Sa më gjatë qëndron kjo qeveri, aq më...

Kryedemokrati Basha ka reaguar në rrjetet sociale lidhur me raportin që sapo eshte publikuar, ku Shqiperia renditej me Serbine shume vende poshte persa i...

Freedom House: Shqipëria shënon rënie të madhe në liritë dhe...

Organizata Freedom House publikoi raportin e saj ku thotë se demokracitë e konsoliduara janë në rënie dhe në veçanti, shprehet se Ballkani Perëndimor sjell një...

Një tjetër renditje e dobët ‘nxin’ Shqipërinë, reagon Basha: Shkak nismat...

Pas raportit të Transparency qe e renditi Shqiperine 7 vende me ulët nga viti i kaluar duke shenuar korrupsion me te larte, nje tjeter...

“Opozita politike është institucioni i fundit që vendi të quhet demokraci”

Ish-ministri Ylli Manjani hedh dritë mbi atë që çdokush duhet te mendoje sa i përket opozitës së bashkuar. Manjani e quan insitutucionin e vetëm...

“Rënia e murit të Berlinit”/Berisha mesazh: Demokracia në rrezik! Të shpëtojmë...

Ish-kryeministri Sali Berisha kujton përmes një postimi në “facebook” 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit, duke e cilësuar këtë ngjarjen më të madhe...

Exit Poll: Në Greqi fiton zgjedhjet “Demokracia e re”

Procesi i votimit në shtetin fqinj ka përfunduar. Partia ”Demokracia e re” (ND) e Qiriakos Micotaqis rezulton fituese e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, sipas...

22 Mars 1992, Basha kujton zgjedhjet e para: Sot Shqipëria po...

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha përmes një postimi në rrjetet sociale ka sjellë në vemendje  22 marsin 1992, dita kur u zhvilluan zgjedhjet...

FOTO/Mesazhi i Donald Lu për demokracinë: Shpesh ka konflikte e...

Edhe pse ai tashmë nuk është më ambasadori amerikan në Shqipëri dhe ndonëse në prag të largimit të tij, Donald Lu nuk ka harruar...