DETAJE/Rrëfehet shqiptari i lidhur me mafian italiane, i tregon policisë mbi aktivitetin e grupit

0Shares
0

Shqiptari Sokol Dervishi i njohur me nofkën “Codino” (bishtaleci i arrestuar në janar të 2019 si pjese e grupit kriminal ne Iitali,  është penduar.

Referuar mediave italiane, Sokol Dervishi, krahu i djathtë i Isamil Rebeshi ka vendosur të flas më 19 nëntor të 2019 duke kërkuar gjykim të shkurtuar për bashkëpunim me policinë.

Para magjistratëve të antimafias italiane Sokol Dervishi ka rrëfyer mbi aktivitetin e grupimit kriminal deri më nëntor të 2018,  momenti kur u arrestua dhe kreu i tij Isnail Rebeshi.

Sipas rrëfimeve të tij Rebeshi kishte një rol të dorës së parë si brenda klaneve shqiptare ashtu dhe në ato italiane me bazë në Kalabri. Jepte urdhëra e komandonte aktivitetin kriminal. Pas arrestimit të tij drejtimin e kishte marrë vëllai i vogëli Isamil Rebeshit, David Rebeshi.

Ora shkruan se Dervishi u arrestua nga autoritet italaine si person i lidhur me mafia e Viterbos, që ka lidhje me mafian kalabareze Ndrangheta.  Grupi kriminal vepronte nën koamdën e shqiptarit Ismail Rebeshi dhe Dervishi konsiderohej si krahu i djathtë i tij.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje