Erdogan largon Soros nga Turqia: Përçan dhe shkatërron popujt

Ndaje

Fondacionet e Shoqërisë së Hapur, grupi filantropik i themeluar nga George Soros, njoftoi të hënën se do të ndalonte veprimtaritë e saj në Turqi, ku organizata dhe themeluesi i saj janë sulmuar nga një qeveri gjithnjë e më autoritare.

Organizata, e cila promovon drejtësinë dhe të drejtat e njeriut në më shumë se 100 vende, tha se do të mbyllte zyrën e saj në Stamboll pasi u bë objekt i akuzave “të pabaza” që e bënin të pamundur të punonte në vend.

Qeveria turke është përpjekur ta lidhë Shoqërinë e Hapur me protestat e Parkut Gezi të vitit 2013 gjë të cilën organizata ka mohuar ndonjë rol dhe e hodhi poshtë pretendimin si të pabazuar. Një nga anëtarët e bordit të organizatës, Osman Kavala, u arrestua dhe ishte në burg për më shumë se një vit pa qenë i akuzuar zyrtarisht, tha organizata.

“Ne jemi thellësisht të tronditur dhe të zhgënjyer që fondacioni duhej të mbyllet”, tha të hënën zëdhënësja e Shoqërisë së Hapur Laura Silber. 

Njoftimi erdhi disa ditë pasi presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, e denoncoi z. Soros në një fjalim, raportoi Reuters.

Z. Erdogan akuzoi zotin Kavala, një nga biznesmenët më të shquar të Turqisë dhe aktivistët e shoqërisë civile, për financimin e terroristëve gjatë protestave të Gezi dhe akuzuan zotin Soros për mbështetjen e tij.

“Dhe kush është pas tij?”, Tha Erdogan, sipas raportit. “Çifti i famshëm hungarez Soros. Ky është një njeri që cakton njerëzit për të ndarë popujt dhe për t’i shkatërruar ato. Ai ka kaq shumë para dhe e shpenzon atë në këtë mënyrë. “

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje