Tag: Serbia

Paralajmërimi për rikthimin e kufizimeve, në Serbi shpërthejnë protestat, përleshje e...

Keshtu iu pergjigj populli serb parlamentit te saj dhe qeverise, teksa rrezikojne te kthehen ne izolimin e muajve te meparshem. Mijëra protestues luftuan duke zhvilluar...

Rikthehen bisedimet me Kosovën e Serbinë, data dhe vendi i takimit...

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, do të rinisë më 12 korrik. Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka konfirmuar të...

Infektohen me Covid-19, tre zyrtarë të lartë në Serbi

3 zyrtarë të lartë në Serbi kanë rezultuar pozitiv me koronavirus. Mediat serbe kanë bërë me dije se janë prekur me sëmundjen vdekjeprurëse Drejtori...

Kosova heq masat e reciprocitetit, Kurti thumba: Edhe të shtunën punojnë...

Nën udhëheqjen e kryeministrit Hoti, ekzekutivi ka shfuqizuar vendimin e datës 20 mars 2020 të qeverisë së kaluar Kurti për zbatimin gradual të reciprocitetit...

Serbia vendos hapjen e kufijve, hiqet karantina 14-ditore për këdo që...

Qeveria e Serbisë vendosi të enjten për rihapjen kufijve të vendit, pasi i kishte mbyllur ato më 15 mars, për të luftuar përhapjen e...

Serbia vendos hapjen e kufijve, mes vendeve që do lejohet udhëtimi...

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçic, tha se Serbia, nga 1 qershori, do t’i rihapë kufijtë për shtetasit e Bosnje dhe Hercegovinës, Malit...

Dy libra të autorit Bytyçi: Kosova kërcënohet nga Serbia e Madhe

Dy libra në anglisht mbi Kosovën të autorit Enver Bytyçi Nga Frank Shkreli Autori dhe eksperti i çështjeve ndërkombëtare dhe të Evropës jug-lindore, Profesori i shkencave...

DETAJE/Manovra e Kurtit, mblodhi qeverinë pa LDK dhe hoqi taksën ndaj...

Qeveria e Kosovës ka mbajtur një mbledhje në të cilën ka miratuar heqjen e tarifës ndaj Serbisë për lëndën e parë. Ndërsa ministrat e...

Koronavirusi përhapet në Serbi, personi i infektuar ishte kthyer nga Budapesti

Në Serbi është konfirmuar rasti i parë me koronavirusin e ri, njoftoi ministri i Shëndetësisë, Zllatibor Llonçar. I infektuari, është një burrë 43 vjeç nga...

Kosova nënshkruan një tjetër marrëveshje me Serbinë, sërish ndërhyn Amerika

Është nënshkruar marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë për hekurudhën dhe autostradën që lidh dy shtetet, raporton Gazeta Express. Kjo është bërë nën prezencën e ambsadorit...