Tag: Serbia

Foto/ Humbja e Zvicrës, Serbia ‘thumbon’ lojtarët shqiptarë

Kombëtarja e Zvicrës u mund sot në ndeshjen përballë Suedisë, duke sjellë kështu fundin e rrugëtimit të shqiptarëve që luajnë me këtë ekip. Por...

Vendimi i FIFA-s për Xhakën e Shaqirin, “tërbohet” Federata Serbe

Pas vendimit të qverisë së futbollit botërorë FIFA-s për të gjobitur federatën serbe dhe teknikun e Serbisë, Mlladen Krstajiç me 5.000 franga dhe i...

Ivica Daçiç: Përkrah Kishën Ortodokse Serbe ,nuk ka ndarje dhe pavarësi...

Ministri serb i Punëve të Jashtme Ivica Daçiç ka thënë sot se në Amerikë është bërë plani për përkrahjen e Kosovës në integrimet ndërkombëtare...

Uashingtoni, plan me 4 pika për njohjen e Kosovës nga Serbia

Uashingtoni ka gati një plan prej 4 pikash, që nxit njohjen përfundimtare të pavarësisë së Kosovës. Mediat serbe shkruajnë se plani i është dërguar...

“The Economist”: Pse shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi është i rrezikshëm

Kosova festoi një dekadë e pavarur. Shqiptarët, që përbëjnë shumicën e popullsisë festuan, serbët që jetojnë në enklava, jo. Me këto fjalë e nis...

FOTO/ Kosova në prag të 10-vjetorit të Pavarësisë, Serbia blindon kufirin...

Ushtria e Serbisë e ka nisur armatimin e rëndë në kufi me Kosovën në prag të dhjetë vjetorit të pavarësisë së Kosovës. Portali ‘Zëri.info’ ka...

Ekzekutimi i politikanit në Mitrovicë, Serbia ndërpret bisedimet me Kosovën në...

Delegacioni i Serbisë në Bruksel ka ndërprerë bisedimet që nisën sot dhe mësohet se ata do të kthehen me urgjencë në Beograd për shkak...

FOTO/ BE i mbyll derën Shqipërisë, ia hap Serbisë dhe Malit...

Bashkimi Europian po përgatitet që të premtojë një afat kohor për valën tjetër të zgjerimit. Sipas EuObserver, bëhet fjalë për vitin 2025. “Partnerët e...

PËRMBYTJET/ Lihen mënjanë ndasitë, Serbia dhe Mali i Zi i ofrojnë...

Ndihmat e para për Shqipërinë, që po përballet me përmbytje të rënda erdhën nga Kosova, por ditën e sotme edhe Mali i Zi me...

VIDEO/ Apeli i Presidentit Meta: Shqiptarët dhe serbët të kthehen në...

Para vizitës në Kosovë, presidenti Meta ishte në Medvegjë, ku takua me komunitetin shqiptar në këtë zonë në jug të Serbisë. Në një interviste...