Paralajmërimi për rikthimin e kufizimeve, në Serbi shpërthejnë protestat, përleshje e gaz lotsjellës

0Shares
0

Keshtu iu pergjigj populli serb parlamentit te saj dhe qeverise, teksa rrezikojne te kthehen ne izolimin e muajve te meparshem.

Mijëra protestues luftuan duke zhvilluar beteja me policinë dhe u përpoqën të sulmojnë ndërtesën e parlamentit në Beograd të martën pasi presidenti serb njoftoi se një bllokim i koronavirusit do të rivendoset në vendin e Ballkanit.

Policia gjuajti disa raunde me gaz lotsjellës ndaj protestuesve, disa duke brohoritur “Dorëheqje! Dorëheqja! ” ndërsa u mblodhën para ndërtesës së qendrës së parlamentit në kryeqytetin serb. Disa nga protestuesit shkurtimisht arritën të hyjnë në parlament me forcë, por u sulmuan nga policia e rebelimeve.

Protestuesit u përgjigjën duke gjuajtur me gurë, shishe dhe vezë drejt policise. Disa përleshje shpërthyen midis disa prej rebeluesve më ekstremistë që dukshëm u përkisnin grupeve të ekstremit të djathtë dhe policisë që kishin tela me shkop.

Protestuesit u përleshën gjithashtu me policinë përpara ndërtesës së TV shtetëror. Transmetuesi akuzohet nga opozita se ka një paragjykim pro-qeveritar.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje