Tag: Maqedonia

Maqedonia e Veriut drejt hapjes së negociatave, ja çfarë deklaron Juncker

Maqedonia e Veriut ka marrë vlerësime pozitive nga BE dhe është shumë afër pranimit në Union. Ndërsa u pranua në NATO, përpjekja e saj...

Vetingu, vendoset që deputetët do t’i nënshtrohen testit të drogës

Deputetët e përjashtuar të VMRO DPMNE-së përmes grupit të tyre parlamentar kërkojnë testimin e deputetëve për përdorim të drogës. Ata njoftuan se do të ngrenë...

Tirana heq lejet e punës për shqiptarët e Malit të Zi...

Duke filluar kjo javë, shqiptarët etnikë nga Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut tani kanë të njëjtën qasje në vendet e punës në...

Ratifikohet protokolli për Maqedoninë në NATO, Xhaferri: Shqipëria mike besnike

Kuvendi i Shqipërisë ka ratifikuar protokollin për pranimin e Maqedonisë së Veriut në NATO. Projektligji “për ratifikimin e Protokollit të Traktatit të Atlantikut Verior për...

Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO, Komisioni i Ligjeve voton protokollin

Komisioni i Ligjeve në Parlamentin shqiptar ka votuar për protokollin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në Aleancën e Atlantikut të Veriut. Me një konsensus...

Maqedonia e Veriut në NATO, Basha: Ngjarje e madhe për rajonin...

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka përshëndetur nënshkrimin e protokollit të anëtarësimit në NATO të Maqedonisë së Veriut. “Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në NATO...

NATO pritet të nënshkruajë protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë

Aleatët e NATO-s do të nënshkruajnë të mërkurën protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë në Aleancën e Atlantikut të Veriut, së bashku me ministrin e...

NATO është dakord për anëtarësimin e Maqedonisë

Vendet anëtare të NATO-s janë dakord që Maqedonisë t'i bëjnë ftesë për anëtarësim në organizatë, por vendi mund të bëhet pjesë e Aleancës vetëm...

Vasili:Pse Shqiperisë nuk i hapen negociatat si Maqedonia

Kreu i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili thotë se Ramës i ka rënë çdo alibi nëse Shqipërisë nuk i hapen...

Maqedonia dhe Greqia, të dielën nënshkruajnë marrëveshjen për emrin

Maqedonia dhe Greqia të dielën nënshkruajnë marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit shumëvjeçar të emrit. Dokumenti që parasheh emrin, Maqedonia e Veriut. Do të nënshkruhet...