Maqedonia e Veriut drejt hapjes së negociatave, ja çfarë deklaron Juncker

Ndaje

Maqedonia e Veriut ka marrë vlerësime pozitive nga BE dhe është shumë afër pranimit në Union. Ndërsa u pranua në NATO, përpjekja e saj për t’u bashkuar me BE ende varet nga ekuilibri dhe do të diskutohet nga shtetet anëtare më vonë këtë muaj.

Pas bisedimeve me Zaev, shefi i komisionit Jean-Claude Juncker tha të martën (4 qershor) se ministrat e jashtëm të BE do të diskutojnë përpjekjen e Maqedonisë Veriore për t’u bashkuar me bllokun në mbledhjen e tyre në Luksemburg më 18 qershor. Kjo vjen dy ditë para se Këshilli i BE-28 të merrte një vendim përfundimtar nëse do të lejonte Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë të hapin bisedimet e pranimit.

Presidenca rumune e ka vënë këtë çështje në agjendën e Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme në qershor për debatin e parë” u tha Juncker gazetarëve.

Synimi i Komisionit është të bëjë gjithçka për të marrë një vendim të caktuar në verë”.

Thashë qartë në vitin 2018 se asnjë vend nuk do të bashkohet me Bashkimin Evropian nëse nuk i ka zgjidhur të gjitha mosmarrëveshjet e tij dypalëshe. Maqedonia e Veriut ka ndjekur thirrjen, “u tha Juncker gazetarëve në Bruksel.

Në shkurt, Greqia dhe Maqedonia e Veriut përfunduan një mosmarrëveshje 27-vjeçare për emrin, duke hequr veton e Athinës në rrugën e Maqedonisë Veriore drejt BE dhe NATO. Maqedonia e Veriut ka qenë një kandidate e BE që nga viti 2005 dhe në ciklin e NATO-s që nga viti 1995.

Javën e kaluar, Komisioni Europian formalisht rekomandoi që Maqedonia e Veriut, si dhe Shqipëria, të fillojnë negociatat për t’u bashkuar me bllokun, duke thënë se Shkupi është gati për bisedime dhe ka bërë “përparim thelbësor në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje