Tag: BE

Gjermania merr presidencën 6-mujore të BE, dritë shprese për Shqipërinë

Edhe pse Bundestagu na ka vene disa kushte serioze te cilat u votuan nga Parlamenti Evropian, serish mbeshtetjen me te forte e kemi nga...

Shqipëria e 6-ta në Europë për infektimet nga COVID-19, Berisha tregon...

Ish-kryeminsitri Sali Berisha ka nxjerre listen nga universiteti "John Hopkins”, ku tregohet  infeksioni për 100 000 banorë.  Sipas tabeles, në Shqipëri infeksioni ne keto...

BE jep rekomandimin, ky është ilaçi i parë zyrtar i përdorshëm...

Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka rekomanduar autorizimin e ilaçit anti-viral Remdesivir për trajtimin e pacientëve me koronavirus në Bashkimin Europian. ‘Remdesivir është medikamenti i...

Zyrtarja e PE i kthen përgjigje Aleancës: Do vazhdojmë hetimet në...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka marrë përgjigje për letrën drejtuar presidentit te Parlamentit Europian. Përmes një postimi në Facebook, Aleanca bën me dije...

Hapja e kufijve më 1 korrik, vendet e BE nuk gjejnë...

Ambasadorët e BE janë mbledhur sot për të diskutuar planin për hapjen e kufijve më 1 korrik. Nuk ka një dakordësi nga të 27...

Rritja e rasteve, BE mund t’i mbajë mbyllur kufijtë për Ballkanin...

Kufijtë e jashtëm të Bashkimit Evropian mund të mbeten të mbyllur për qytetarët e Kosovës dhe vendeve tjera të rajonit të Ballkanit Perëndimor, edhe...

Parlamenti Europian kalon zyrtarisht rezolutën, cilat kushte duhet të plotësojë...

Parlamenti Europian shpalli mbrëmë vonë rezultatet e votimeve në tërësi për vendinet e tij, ku bën pjesë dhe rezoluta “Ballkani Perëndimor”. Një pjesë e saj...

Rama prezanton kryenegociatorin e Shqipërisë me BE, thumbon Metën për zgjedhjen

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar sot përpara mediave kryenegociatorin për Integrimin e vendit Zef Mazin, një diplomat karriere, që ka punuar edhe në institucione...

Ambasadori austriak në Tiranë kundra Edi Ramës për kushtet e BE,...

Shqiperise i jane vendosur 15 kushte per te plotesuar, para se te nisin bisedimet zyrtare per tu anetaresuar ne BE. Sakaq, sot doli dhe rekomandimi...

DETAJE/Takimi me ambasadorët e BE, mësohen dy shqetësimet që ngriti Basha

Jane zbuluar nga selia blu bisedimet me ambasadoret e BE. Sipas informacioneve, Basha me ambasadoret ndau dy shqetësime kryesore se kjo qeveri po pengon...