Tag: libri

FOTO/QKLL ndan çmimet e Letërsisë, tre autorët fitues dhe librat e...

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit shpalli sot fituesit e projektit “Fondi i krijimtarisë letrare për të rinj”, në një ceremoni ku ishte e...

‘Mbreti Zog pas dyerve të mbyllura’ shpallet libri më i mirë...

'Mbreti Zog pas dyerve të mbyllura' i autorit Erald Kapri shpallet libri më i mirë i vitit. Në ditën ndërkombëtare të librit, një nga...

FOTO/Libri që parashikoi koronavirusin 12 vite më parë, detaje të tjera...

Koronavirus u parashikua rreth 12 vite më parë në një libër profecish rreth fundit të botës, thonë teoritë konspirative në rrjete sociale. Teoritë konspirative thonë...

“Biznesi që pasuroi Ahmet Zogun…”

Erald Kapri/ (Pjesëz nga libri) Në pasuritë personale, nuk ka dyshim që pylli i dhënë disa herë me qera ishte më i rëndësishmi, që e...

FOTO/”Poezi për zemrën”, Besnik Mustafaj: Dua të vdes për një dashuri...

Besnik Mustafaj mund të mburret lirshëm me këtë vëllim të tijin poetik, të krenohet me stilin e tij, për marrëdhënien e bukur që poezia...

Renato Mekolli thumba për librin e ri të Arbanës: Kush e...

Llibri i Arbana Osmanit ka qënë një ndër librat qe beri buje kete edicion të panarit, i titulluar vetëmn "Receta për 5 minuta". Por...

FOTO/Pse duhet lexuar libri që presidenti Ilir Meta sugjeron sot

Teksa shfaqet duket lexuar, presidenti Ilir Meta tregon se ka disa libra të cilat duhen lexuar ne menyre qe te kuptohet me shume. Meta shfaqet...

FOTO/Besnik Mustafaj nderohet me çmimin prestigjioz në Itali, ja cili është...

Shkrimtari shqiptar Besnik Mustafaj ishte mysafir i nderit në edicionin e 46-të të ndarjes së çmimit "Flaiano Literary", mbi krijimet në italisht, nje event...

“Agjentët e Sigurimit nuk u besonin syve”, si u zbulua lidhja...

Vazhdojnë përshkrimet në librin “Blloku” për Marjetën, gruan e djalit të Mehmet Shehut. Isuf Kalo në profilin që i kushton asaj, thotë se nusja...

FOTO/Lleshanaku shpallet finaliste për çmimin Griffin 2019

Libri ”Negative space” i Luljeta Lleshanakut, i përkthyer nga Ani Gjika, shpallet një nga katër finalistët për çmimin GRIFFIN 2019, në Kanada. Pas vlerësimit me...