FOTO/Besnik Mustafaj nderohet me çmimin prestigjioz në Itali, ja cili është motivacioni

Ndaje

Shkrimtari shqiptar Besnik Mustafaj ishte mysafir i nderit në edicionin e 46-të të ndarjes së çmimit “Flaiano Literary”, mbi krijimet në italisht, nje event nderkombetar që vlerëson shkrimtarët.

Një pjesë e rëndësishme e ngjarjes ceremoniale, mbajtur në Pescara, ishte e dedikuar për promovimin e romanit të tij në burgun e Piccola.

Një vit pas botimit të tij, romani vazhdon të ketë një jehonë të rëndësishme në media, si dhe është mirëpritur ngrohtësisht nga kritikët italianë.

Libri trajton temat e historisë së re të Shqipërisë, kulturës dhe letërsisë shqiptare. Besnik Mustafaj bisedoi aty dhe me gazetarin e RAI, Lucio Valentini. Presidenti i Çmimit “Flaiano”, Carla Tiboni, i dha shkrimtarit shqiptar cmimin Flaianin me motivacionin “Për aktivitetet ndaj promovimit kulturor në integrimin Adriatik-Jon-Mesdhetar”.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje