Tag: Kushtetuta

BUJAR NISHANI/ Forca e pushtetit grisi brutalish dhe në mënyrë publike...

Akti i fundit i dhunimit të Kushtetutës së Shqipërisë përbën aktin më të rëndë të dhunës shtetërore mbi sistemin shoqëror dhe zyrtarizimit të modelit...

Përplasje për Kryeprokuroren në FB, Sonila Meço “i përvishet” ish-gruas së...

Gazetarja Sonila Meço në një status në facebook kritikoi dje zgjedhjen e njëanshme të Kryeprokurorit të Përgjithshëm. Ajo shkruante se “një prokuror i përgjithshëm...

Basha: Ja çfarë na kanë mësuar Etërit Themelues të demokracisë amerikane

Kreu i PD-së ka reaguar sonte, me një thënie të një prej ish-Presidentëve amerikanë, Thomas Jefferson. “Etërit Themelues të demokracisë më të fuqishme, demokracisë amerikane,...

APELI/ Ish-Presidenti Bujar Nishani: Mazhoranca të mos injorojë Kushtetutën për Prokurorin

Ish-Presidenti Bujar Nishani ka komentuar për Report TV ngërçin e krijuar mes mazhorancës dhe opozitës lidhur me zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm të Përkohshëm. Ish-kreu...

Presidenti Meta kundër qeverisë: Për kryeprokurorin të zbatohet Kushtetuta, jo veprime...

Kreu i shtetit Ilir Meta, tha sot për çështjen e zgjedhjes së kryeprokurorit të ri të ëprkohshëm, se duhet zbatuar Kushtetuta, dhe se duhet...

Basha: Interpretimi i Kushtetutës nuk është detyrë e ambasadave dhe as...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i është kundërpërgjigjur mesazheve të ambasadorëve Donald Lu dhe Romana Vlahutin për zgjedhjen e kryeprokurorit, në emisionin “Të...