Oksfordi zbulon vaksinën 99% efektive ndaj koronavirusit, shumë efektive dhe te moshat e vjetra

0Shares
0

Ekspertët janë optimistë se vaksina do t’i japë fund problemeve të mëdha që ka shkaktuar koronavirusi në botë e deri më tani, janë tre kompanitë që kanë kaluar fazat e testimit të vaksinës duke dhënë rezultat pozitiv në mbi 90% të rasteve.

Revista shkencore “Lancet”, shkruan se vaksina e Astra Zeneca ose që njihet ndryshe si vaksina e Oksfordit ka rezultuar 99% efektive, gjë që nuk ishte arritur deri më tani.

Pas testeve të kryera ka rezultuar se vaksina krijon anti-trupa në 99% të pacientëve pavarësisht moshës së tyre, adje, ka një rezultat shumë të mirë edhe tek të moshuarit.

Kompanitë pritet të fillojnë me prodhimin e vaksinës në fund të këtij viti dhe fillimi i vitit 2021 do të mundësojë nisjen e vaksinimit në fillim për grupet vulnerabël dhe më pas për të gjithë popullsinë.

e.h/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje