“Edhe sa pacientë duhet të humbin jetën që qeveria të reagojë”, Ish-deputeti reagon fort pas vetvrasjeve tek Sanatoriumi

Ndaje

Dy ngjarjet tragjike tek Sanatoriumi kane hedhur shume dyshime ne opinionin publik dhe jo vetem. Ende nuk ka nje verdikt zyrtar qe te shuhen disa pikepyetje nga tragjedite, ndersa Prokuroria u kujtua sot te fillonte hetimet, kur rasti i djeshem ishte i dyti brenda nje kohe te shkurter.

Nje shqetesim te njejte ngre ish-deputeti Bardh Spahia, i cili kerkon qe autoritetet te reagojne perpara se kjo te kthehet ne makth.

Me probleme paraprake apo jo, fakt është që një 29 vjecar dhe një 65 vjecar zgjodhën t’i japin fund jetës, në vend të kurimit mjekësor! Drejtori i spitalit e ministria e shëndetësisë duhet të mendonin për situatën e pacientëve dhe të merrnin masat përkatëse për të trajtuar anën psikologjike të pacientëve! Asnjëri nga dy spitalet Covid nuk ka psikolog! Kjo situatë nuk mund të anashkalohet me justifikimin, se pacientët që i dhanë fund jetës kishin probleme paraprakisht! Kujdesi për shëndetin mendor ndaj pacientëve të tillë ka munguar krejtësisht!Edhe sa pacientë me Covid-19 duhet të humbin jetën që qeveria të reagojë duke marrë masa konkrete”,-pyet ai ne reagimin e tij.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje