Ekspertët sqarojnë situatën: Nuk ka shenja të një vale të dytë në Europë, ja pse ka ndodhur rritja e rasteve

Ndaje

Britania nuk po hyn në një valë të dytë të infeksioneve të koronavirusit dhe rritja e numrit të rasteve janë rezultat i testimit në rritje, më të saktë të marrjes së infeksioneve midis të rinjve, thonë ekspertët.

Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock paralajmëroi dje se Mbretëria e Bashkuar ‘duhet të bëjë gjithçka për të ndaluar një valë të dytë të njerëzve që shkojnë në spital me koronavirus, e cila ai tha se po fillonte të ndodhte në Evropë.

Por ekspertët thanë për MailOnline se komentet e Z. Hancock ishin ‘alarmante’ dhe se aktualisht nuk ka ‘asnjë shenjë’ të një vale të dytë që vjen në horizont. Ata bien dakord që njerëzit duhet të jenë vigjilentë, por njëri tha se “po bëhet gjithnjë e më e qartë se njerëzit kanë më pak të ngjarë të vdesin nëse marrin Covid-19 tani krahasuar me muaj me pare kur shpertheu pandemia, të paktën në Evropë”.

Rreth 1295 persona rezultuan pozitivë me koronavirus në Britani dje, në krahasim me 1,406 të një ditë më parë, ndërkohë numri mesatar gjatë një jave ishte 1,339 – një rritje prej 27 përqind dhe më e larta që nga 11 qershori.

Shkencëtarët thonë se janë të rinjtë që ngrene infeksionet dhe ka më pak të ngjarë të sëmuren rëndë dhe të përfundojnë në spital. Për atë arsye, rastet në spital dhe vdekjet nuk do të pasojnë domosdoshmërisht rastet më të larta dhe nuk mund të ketë një valë vdekjeprurëse si e para.

Tani janë vetëm 764 persona në spital me Covid-19 në Mbretërinë e Bashkuar, vetëm 60 prej të cilëve janë në kujdes intensiv. Kjo është një rënie e shpejtë nga një kulm prej 19,872 pacientësh të shtruar në spital në 12 Prill.

Profesori Carl Heneghan, një ekspert i mjekësisë në Universitetin e Oksfordit, tha: ‘Tani për tani nuk ka valë të dytë. Ajo që po shohim është një rritje e ndjeshme e numrit të njerëzve të shëndetshëm që mbajnë virusin, por nuk shfaqin simptoma. Pothuajse të gjithë janë të rinj. Ata po vërehen sepse – së fundmi – ekziston një sistem gjithëpërfshirës i provës dhe gjurmës kombëtare. ‘

Z. Hancock tha dje  se kishte frikë se kjo rritje e infeksioneve në njerëz të shëndetshëm do të depërtonte në grupe të prekshme nëse lejohej të vazhdonin, duke thënë se ishte një model i parë në SH.B.A. ku rastet janë përsëri jashtë kontrollit.

Komentet e tij pasuan atë të Dr. Hans Kluge, shefi i OBSH-së për Evropën, i cili tha se ai ‘nuk do të habitej’ nëse pranimet në spital rriteshin këtë nëntor në nivelet e shikuara gjatë ditëve më të këqija të pandemisë.

Por shkencëtarët kanë rrëzuar komentet e dënimit të z. Hancock, duke theksuar se vdekjet nuk janë rritur në Francë ose Spanjë dhe arsyeja pse pranimet në spitale nuk janë rritur në Mbretërinë e Bashkuar me rastet e diagnostikuara ‘thjesht pasqyron testimin e rritur’.

Statistikat thonë se zgjerimi i kapacitetit të testimit do të thotë që infeksionet po gjenden më lehtë sesa në fillim të pandemisë. Vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, numri i testeve që po kryhen është rritur me 20 përqind nga fillimi i korrikut deri tani. Por numri i rezultateve pozitive është rritur me vetëm 0.3 përqind në të njëjtën periudhë, duke sugjeruar që rastet e reja janë një kombinim i më shumë testeve, dhe vetëm një rritje e lehtë e infeksioneve në pikat e nxehta.

BURIMI: DAILY MAIL/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje