Guri me apel për shqiptarët: Ja tre arsyet pse duhet të evitoni uljen në shezlone

Ndaje

Tjeter kendveshtrim ka profesor Sazan Guri, kur vjen puna tek perdorimi i shezlloneve ne plazhe. Profesori u ka bere thirrje shqiptarëve që të mos shtrihen në shezlone kur shkojnë në plazh, duke numeruar edhe tre arsyet pse duhet ta evitojne kete zgjedhje.

I ftuar në “Zonë e Lirë”, ambientalisti Guri tha se duke mos u shtrirë në zhezlone, njerëzit edhe kursejnë lekë, edhe shmangin shtrirjen në një vend ku më parë është shtrirë dikush tjetër.

Ai tha se nuk ka më mirë se sa të shtrihesh në rërë, pasi është shumë kurative, por nga ana tjeter kursen dhe ndotjen qe mund te gjesh ne te gjithe hapesiren e shezlonit.

I bëj thirrje të gjithëve që të mos frekuentojnë shezlonet, se edhe lekë kursen edhe nuk shtrihesh aty ku është shtrirë më parë dikush tjetër, edhe ke rërën, çfarë e do shezlonin?

Ku ka më mirë se sa të shtrihesh të zhytesh në rënë. Është kurative. Një herë një mjek i huaj mori disa njerëz, pacientë që vuanin nga sëmundje të ndryshme, dhe i leu me rërë e baltë kurative, dhe i vendosi të bënin aerobi. Më pas ata u shëruan, i shëroi rëra, ata kujtonin se i shëroi aerobia. Deti shqiptar për shkak të larmishmërisë së shkëmbinjve, që janë në pjesën malore të Shqipërisë, Shqipëria ka aq male sa po ta shtrish, është sa Gjermania…

Të thuash të vësh doreza e maskë në plazh, kur ka një rërë që vret sëmundjet… Kjo rërë që është e verdhë, e bardhë, andej nga Shëngjini, rëra jonë plus që është 70 metër dhe shputa zhytet në këmbë, kjo rërë shëron të gjitha sëmundjet.-eshte shprehur ai.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje