Ideja e veçantë për të rikthyer kinemanë, filmat do të shijohen mbi lumin e Senës

Kinematë në ambiente të hapura janë të vetmet që lejohen të vazhdojnë punën normalisht.

Me rikthimin e ‘plazheve të improvizuara’ buzë Senës në Paris, filmat nuk mund të mos merrnin vëmendje të veçantë. Të shijosh kinemanë nga barkat eketrike – është ky propozimi i cili vjen si projekti më i fundit në Francë.

Do jetë kjo hera e parë e ‘kinemasë ekologjike lundruese’, që lindi si ide për shmangien e grumbullimeve në kushte pandemie.

Gjithsesi, ata të cilët do të mund të prekin nga afër eksperiencën e kinemasë mbi Senë, do t’i duhet të marrin pjesë në një lotari për të përfituar qendrimin falas në një nga 38 barkat elektrike. Pjesa tjetër, do ta shikojnë filmin nga 150 stolat e pozicionuar buzë Senës.

Italia po praktikon një metodë të ngjashme në disa qytete, ku spektatorët do të qendrojnë ulur në makinat e tyre përballë ekranit të kinemasë. Ndersa ne Kine, njerezit do te qendronin brenda, por te larguar nga njeri tjetri dhe s’do tiu lejohej ushqim.

/DRONI/al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje