Nis procesi i regjistrimit të pronave në jug, Artan Lame tregon zonat

Drejtori i Kadastrës, Artan Lame njoftoi sot se nga sot, hapet procesi i regjistrimit në 8 zona kadastrale të bregdetit shqiptar.

Zonat janë: Palasë, Dhëërmi, Vuno, Lukovë, Gjilek, Ilias, Himarë dhe Nivicë.

E thënë me fjalë të thjeshta, sot fillon procesi i regjistrimit fillestar të pronave në bregdetin e Jugut.

Ky është operacioni më i madh kadastral i ndërmarrë ndonjëherë në shtetin shqiptar.
Mbi 16 mijë prona private të përftituarta përmes ligjit 7501, do përfitojnë shtëpitë e vjetra tradicionale, shtëpi në proces legalizmi, të vogla dhe mbi 5000 pasuri shtetërore.

Prej këtij operacioni do përfitojnë rreth 8000 banorë rezidentë apo të emigruar të këtyre zonave”, tha Lame i ciili theksoi se ne kete proces shteti eshte perballur me dokumente te falsifikuara, deri edhe kercenime

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje