Testohen 10 milionë njerëz në Wuhan, rezultatet japin shpresë për vendet e tjera

0Shares
0
SEOUL, SOUTH KOREA

Qyteti kinez Wuhan, ku filloi shpërthimi i koronavirusit të ri, nuk raporton me raste të reja të personave që vuajnë nga COVID-19 pasi testuan pothuajse të gjithë popullsinë. Jane vetem 300 bartës asimptomatikë të virusit, thanë zyrtarët të martën.

Autoritetet filluan fushatën e gjerë të testimit në 14 maj dhe arritën te testonin 9.9 milion nga 11 milion njerëz, pasi një grup i rasteve të reja ngritën frikën e një valë të dytë të infeksioneve.

Kina nuk i llogarit si raste te reja, ata persona qe ende kane koronavirus, po nuk tregojnë simptoma të sëmundjes si raste të konfirmuara.

Zyrtarët u thanë gazetarëve në një konferencë se nuk kishte asnjë rast të ri të konfirmuar dhe thanë se transportuesit asimptomatikë u gjet se nuk ishin infektues; maskat, furçat e dhëmbëve, telefonat, dorezat e dyerve dhe butonat e ashensorit që preknin nuk kishin asnjë gjurmë të virusit.

Qyteti qendror, kryeqyteti i provincës Hubei, u vendos nën një bllokim më 23 janar. Ai u rihap në 8 Prill.

Wuhan ishte qyteti më i goditur nga Kinez dhe përbën pjesën më të madhe të 4 mijeve  vdekjeve dhe 83.022 infeksioneve të raportuara në territorin e Kinës.

BURIMI/REUTERS/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje