Deputetët e ‘braktisën’, pse Macron e humbi shumicën parlamentare

Ndaje

Partia e Presidentit Francez Emmanuel Macron ka humbur shumicën e saj të plotë në parlament, pasi një grup deputetësh u shkëputën për të formuar një parti të re.

Ekologjia, Demokracia, Solidariteti do të formohen kryesisht nga shtatë deputetë nga La République en Marche, partia e Macron dhe nga ish-përkrahës të tjerë të presidentit.

Deputetët e dëmtuar duan të përqëndrohen në çështjet e gjelbërta dhe pabarazinë sociale.

Por vendimi i tyre e lë partinë e Z. Macron me 288 vende, numri me i ulet i mazhorancës në dhomën e ulët me 577 vende.

Komentatorët francezë thanë që La République en Marche (LREM) ende kishte mbështetjen e dy aleatëve të tjerë politikë, MoDem-it centristist si dhe Agir nga e djathta, që së bashku përbëjnë 56 vende të tjera në Asamblenë Kombëtare.

Ekziston edhe një shans që partia të rimarrë shumicën e saj absolute nëse një mbrojtës tjetër që largohet nga asambleja zëvendësohet nga një deputet pro-Macron.

Kampi Macron është dëmtuar nga një seri defeksionesh muajt e fundit, dhe media franceze thanë se shtatë deputetët e fundit që largohen ishin nën presion të madh për të qëndruar.

Dy deputetë që kishin planifikuar fillimisht të anëtarësoheshin në EDS u mbështetën në minutën e fundit, raportoi Le Figaro. Dhe ata mendojnë se që nga viti 2017, Macron ka bërë shumë kthesa djathtas, por jo aq shumë majtas.

Partia e re nuk është një goditje e madhe për Z. Macron në mënyrë elektorale, por është dëshmi e mëtejshme e pakënaqësisë në mesin e deputetëve të presidentit, të cilët u përfshinë në Asamblenë Kombëtare në qershor 2017, javë pas fitores së tij të rradhës presidenciale.

BBC/DRONI.al

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje