Spanja shënon ulje të viktimave, qeveria lëshon udhëzime për punonjësit që do rikthehen në punë

0Shares
0

Qeveria e Spanjës të Shtunën përcaktoi udhëzimet e reja për njerëzit që të ktheheshin në punë duke hequr pjeserisht kufizimet, ndërsa vendi raportoi rritjen e tij më të ulët një-ditore të vdekjeve nga koronavirusi që nga 23 mars.

Shumica e Spanjollëve janë kufizuar në shtëpitë e tyre që nga mesi i Marsit me vetëm biznese në sektorë që konsiderohen të rëndësishëm strategjikë të lejuar të operojnë normalisht.

Sidoqoftë, nga e hëna, disa industri të tjera si ndërtimi dhe prodhimi do të lejohen të rindizen, duke bërë të mundur që mijëra të kthehen në punë.

Sipas udhëzimeve të lëshuara nga zyra e kryeministrit të Shtunën, kompanitë që kthehen në punë duhet të sigurojnë pajisje të përshtatshme mbrojtëse dhe të sigurojnë që punonjësit të kenë hapësirë ​​të jenë së paku dy metra larg.

Mes shqetësimeve se mund të jetë shumë herët për të filluar heqjen e masave të bllokimit, ministri i Brendshëm Fernando Grande-Marlaska u përpoq të minimizojë ndryshimin në rregulla.

Ne jemi akoma në fazën e izolimit … Ne nuk kemi filluar asnjë relaksim (të kufizimeve)”, tha ai në një konferencë të përbashkët shtypi me Ministrin e Shëndetësisë Salvador Illa.

Forcat e sigurisë do të shpërndajnë 10 milion maska ​​në qendrat e transportit publik në ditët e ardhshme, tha Marlaska, duke shtuar se përdorimi i tyre ishte i rekomanduar, por jo i detyrueshëm.

Por disa politikanë kritikuan qeverinë për dështimin për të dhënë detaje për planet e saj.

“As rajoni i Madridit dhe as ndonjë autoritet tjetër i transportit vendor nuk kanë asnjë informacion në lidhje me shpërndarjen e maskave të shpallura nga Ministri i Shëndetësisë,” shkroi shefi i transportit i Madridit, Angel Garrido në Twitter.

/DRONI.al/

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje