Edhe Patozi kundër fashave të orareve: Të rishikohet! Liridalja me orar mund të shtojë rrezikun e infektimit!

Ndaje

Kreu i partise “Bindja Demokratike” ka treguar se eshte i shqetesuar per liridaljen me orar, apo fashat e reja te levizjes per qytetaret, duke thene se ne kete menyre shtohet rreziku i perhapjes se koronavirusit.

Me nje shenim ne faqen e tij ne Facebook, ai ka shprehur kundershtine e tij lidhur me kete vendim, dhe madje sugjeron qe te rishikohet kjo mase pasi rrezikon qytetaret.

POSTIMI I PATOZIT

LIRIDALJA ME ORAR MUND TA SHTOJË RREZIKUN E INFEKTIMIT

Në rast se koncepti i karantinës masive në shtëpi është që të evitojmë infektimin të gjithë njëherësh, atëherë nuk ka asnjë kuptim kjo liridalja jonë me orare. Sepse në kohën e lejuar i bën njerëzit të grumbullohen masivisht në të njëjtat pika jetike, që janë dyqanet e ushqimeve, farmacitë dhe bankat. Dhe pastaj na rroftë izolimi për 23 orët e tjera, në rast se për 5 minuta takohemi me të gjithë komshinjtë e lagjes në supermarket.
Nga ana tjetër, nuk ka asnjë logjikë që ushqimoret dhe farmacitë të qëndrojnë hapur gjithë ditën, ndërkohë, kur ato mund të “sulmohen” nga blerësit vetëm në dy fashat orare, që ka caktuar qeveria. Kam përshtypjen se ata që e kanë ndarë mendjen të dalin nga shtëpia, do ta gjejnë në të gjitha rastet mënyrën dhe e gjithë çështja është të mos e bëjnë këtë të gjithë njëkohësisht.

Nuk dua aspak të hap një debat të panevojshëm, sepse është momenti më i papërshtatshëm për këtë, por mendoj se kjo masë duhet të rishikohet, duke ndjekur praktika të tjera të vendeve më të prekura në Europë, sepse kam frikë se këtë lloj kufizimi me orar e kemi vetëm ne.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje