“Pacienti 0 është spekullim”, Ish-deputeti bën thirrje: Vendi ka nevojë për mijëra “tamponë” e qindra respiratorë

Ndaje

Ish-deputeti Tritan Shehu, nje njohes shume i mirë i sistemit te shendetit ka shpjeguar nje pjese te asaj qe shume prej nesh e ngaterrojmë.

Sipas tij, “Pacient zero” eshte spekullim dhe eshte emri i gabuar qe i vendoset dikujt. Shehu thote se vendi ka nevoje per mijera “tampone” e qindra respiratore.

“Kryeministri perseri po permend te ashtuquajturin “Pacient zero”, te cilit pavaresisht nga emri i gabuar qe qellimisht i vendosin i uroj sherim te shpejte.“Pacienti zero” nuk eshte gjetur ne Shqiperi, kemi disa vatra epidemiologjike, nuk ka per tu gjetur, edhe ne Itali nuk eshte gjetur, ai mund te quhet “pacienti 1”,-shprehet Shehu.

Sipas ish-deputetit, nje deklarim i tille i perseritur kerkon te “legalizoje” kufizimin e kerkimeve epidemiologjike. Sipas tij, ne vendin tone duhen zhvilluar ne formen e kerkimit horizontal per te gjithe popullsine bazuar mbi dy kolona:
1- Kerkim horizontal ne popullesi me mijera “tampona”, sic e rekomandoi edhe OBSh, me nje rjet laboratorik ne territor.
2-Mobilizimin total te kujdesit paresor e mjekut te familjes ne kete beteje.

“Dhe me tej per te ulur vdekshmerine, pra per te shpetuar jetet ne rrezik duhen qindra respiratore me poste Reanimacioni, perseri ne te gjithe territorin. Qeveria duhej te kishte distancuar dhjetra miliona Euro e ndoshta qindra e te kishte perpunuar nje strategji te qarte tashme, megjithate me mire vone se kurre”,-mbyll reagimin Shehu.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje