Ambasadorja Yuri Kim në presidencë, çfarë pritet ditën e sotme

Ndaje

Ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim shkon në Presidencë për të paraqitur letrat kredenciale. Mesohet se rreth orës 11:45 ajo do të mbajë dhe fjalimin e prezantimit në ambasadë.

Ndërkohë ajo ka ardhur në Tiranë disa dite më parë duke qenë kështu gruaja e tretë amerikane që shërben si ambasadore në Tiranë, pas Mariza Lino dhe Marsi Rise.

Mediat e shkruara dhe ato online publikuan komente sot në lidhje me fillimine punës së ambasadores së re me shpresin se një stil I ri marrëdhëniesh do të vijë nga ambasada amerikane në Tiranë e cila gjatë drejtimit nga Donald Lu ka lënë shijen e mbështetjes ndaj qeverisë në zhvillimet e brendshme politike.

Ambasadorja Kim, një diplomate karriere, ka punuar mbi sfida kyçe të politikës së jashtme dhe sigurisë kombëtare në mbarë Europën, Azinë dhe Lindjen e Mesme.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje