“Anulo 150 mln për oligarkët”/Kryeministri mbron konçesionet: Nuk do të prekim fondet e shërbimeve

Ndaje

Kryeministri, Edi Rama eshte vendosur për të mos prekur buxhetin e tiposur për koncesionarët. Duke ju referuar indirekt propozimit të Lulzim Bashës për të anuluar 150 milionë dollarë koncesione, kreu i ekzekutivit deklaroi i prerë se  nuk do të prekin asnjë nga programet e shërbimeve.

Ne do ta bëjmë rindërtimin por do të vazhdojmë të bëjmë edhe punët e tjera. Rindërtimi është prioritet i prioriteteve, por prioritetet e tjera mbeten prioritete. Nuk do të cënojmë parametrat kryesorë të buxhetit sepse duam që rindërtimi të jetë një plus në ekonomi, jo një shkak që ekonomia të impaktohet negativisht. 

Nuk do të prekim palcën e shtyllës kurrizore të gjithë skeletit të buxhetit siç mund të na jetë sugjeruar apo propagandohet vërdallë si zgjidhje magjike. Do të realizojmë një kapacitet investues më të madh sesa ai i planifikuar nga ata që na thonë merrini këtu, merrini aty dhe bëni këtë. 

Nuk do të prekim asnjë nga programet e shërbimeve. Kemi hequr nga buxheti të gjithë volumin e shpenzimeve për logjistikë, makina, zyra, pajisje etj pa prekur strukturën e investimeve për teknologjinë sespse aty do ishte një tjetër budallallëk. 

Kemi orientuar fondet për të mbyllur projektet në vazhdim duke prioritetizuar projektet që lidhen me rindërtimin. Por nuk do të heqim asnjë nga fondet e dedikuara për ujitjen e kullimin që janë fonde të reja sepse pastaj na vjen ndonjë faturë tjetër nga ndonjë shi këmbëngulës dhe na rroftë rialokimi symbyllur i buxhetit”.-shpjegoi Rama.

Ndërkohë që Rama foli dhe për lagjet e reja që do të ndërtohen në Durrës, në Tiranë dhe në Laç, ku do të akomodohen njerëzit e pastrehë.

/DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje