E mbajtën në paraburgim për përhapje paniku, çfarë vendosi gjykata për 25-vjeçaren

Ndaje

Eshtë liruar nga qelia dhe lihet në detyrim për paraqitje 25-vjecarja Xhulia Aliaj, e venë në pranga dy dite më parë, për përhapjen e panikut, me anë të publikimeve të bëra në Facebook.

Seanca për vlerësimin e masës së sigurisë është bërë mesditën e sotme dhe gjykata ka vendosur për të renë “detyrim paraqitje’.

Policia ne momentin e ndalimit të saj njoftoi se “Gjatë monitorimit të burimeve të hapura (rrjeteve sociale) nga struktura të Drejtorisë së Antiterrorit është konstatuar se shtetasja Xhuljana Aliaj, ka postuar nga profili i saj në rrjetin social “Facebook”, në linkun https://www.facebook.com/xhulja.aliaj shkrime me përmbajtje të rreme dhe jo të vërteta, duke kryer kështu përhapje të panikut nëpërmjet efekteve të këtyre lajmeve’.

Arrestimi u kritikua pafund nga të gjithë, duke e konsideruar si arrestim politik bere ne kushtet e ankthit dhe frikes si pasoje e termeteve qe vazhdojne të bjenë.

//DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje