“Ky votim con Shqiperine perpara”

Ndaje

Ambasada amerikane ne Tirane reagoi sot ndaj vendimit te Parlamentit per anetaret e rinj te Gjykates Kushtetuese. Votimi i sotem con Shqiperine perpara, thuhet ne reagimin e Ambasades Amerikane ne Tirane.

Deklarata e Ambasades amerikane:

Prej votimit unanim të reformës në drejtësi në 2016-ën, institucionet shqiptare, përfshirë edhe organet e reja të pavarura të gjyqësorit, kanë punuar fort për të përmbushur vullnetin e popullit. Votimi i sotëm i Parlamentit çon Shqipërinë përpara në ringritjen e Gjykatës Kushtetuese, një organ jetësor për llogaridhënien dhe ekuilibrat demokratike. Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara për të mbështetur ngritjen e një sistemi gjyqësor të pavarur dhe të ndershëm në Shqipëri.

🇺🇸 | Since justice reform passed unanimously in 2016, Albanian institutions, including new independent judicial bodies, have been working hard to fulfill the will of the people. Parliament’s vote today brings Albania forward in re-establishing the Constitutional Court, a vital judiciary body for democratic checks and balances. The United States remains committed to supporting the formation of an independent and honest judiciary in Albania.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje