LAJMI I FUNDIT/ Lirohet kreu i bandave më të rrezikshme në Shqipëri

Ndaje

Është liruar nga burgu një ndër krerët e bandave më të rrezikshme në Shqipëri, Nehat Kulla, i njohur edhe si “gjenerali”.

Kulla ka përfunduar dënimin dhe pritet të lërë qelinë pasditen e sotme. Ai ishte dënuar me 20 vite burg për vrasjen me paramendim të shtetasit Halim Gjuzi, ish-shoferi i ministrit te Brendshem ne vitet 1996-19997, Halit Shamata.
Banda e Nehat Kullës u krijua ne në vitet 1997-1998 në zonën e Tufinës në Tiranë, nga ishin edhe disa nga anëtarët e bandës me emrin e “gjeneralit” të Tufinës.

Drejtuesi i kësaj bande ka qenë Nehat Kulla, i dënuar me 20 vite burg, pasi akuzohej për vrasjen e shoferit të ish-ministrit të Brendshëm, Halit Shamata.

Gjatë vitit 1997, kur shteti kishte humbur kuptimin e vet, ai arrin të krijojë një komisariat të mirëfilltë policie, ku u garantonte banorëve të Kinostudios dhe Tufinës qetësinë, duke mos lejuar asnjëri të futej në hartën e vendit ku ai kishte ndikimin e tij. Banda e tij dyshohet se kreu disa vrasje dhe krime të tjera të frikshme ndersa detyroi nje pjese te bizneseve te medha te Tiranes te paguanin gjoba tek ai.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje