Tragjedia në Budapest, arrestohet kapiteni i anijes, mes të zhdukurëve një fëmijë 6-vjeç

Kapiteni që përplasi anijen turistike në Budapest dhe shkaktoi mbytjen e saj u arrestua mbrëmjen e djeshme.

Tragjedia ndodhi një ditë më parë në lumin Danub, dhe mbetën të vrarë  të paktën shtatë persona dhe u plagosën shumë më tepër.

64-vjeçari ukrainas dyshohet se rrezikoi transportin dhe çoi në një aksident masiv vdekjeprurës në lumë në zemër të Budapestit, tha policia në një deklaratë të enjten.

Në përputhje me ligjet hungareze, i dyshuari u identifikua vetëm si Yuriy C, duke iu referuar emrit të tij të parë dhe shkronjës fillestare të emrit të tij të fundit.

Deri tani, vetëm shtatë nga 35 vetë në bord – 33 koreanë jugor dhe dy anëtarë të ekuipazhit – njihen se kanë mbijetuar në aksidentin e së mërkurës pranë Parlamentit hungarez në Budapest.

Shtatë të tjerë konfirmohen të vdekur dhe 21 mbeten të zhdukur pasi varka turistike u mbyt vetëm shtatë sekonda pasi u godit. Shpresat janë të pakta se një pasagjer i mëvonshëm do të gjendet gjallë pas dy netëve me temperatura jo shumë favorizuese.

Më i riu i të zhdukurve është vetëm gjashtë vjeç, më i moshuari në vitet e 70-ta. Thuhet se asnjë nga turistët në bordin e anijes turistike, Mermaid, nuk kishte xhaketa shpëtimi kur ndodhi aksidenti.

BURIMI: The New Dialy .Pershtati:  DRONI.al

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje