Grabitja në Rinas, Basha: Dhënia fund e këtij regjimi është sot emergjencë kombëtare

Kryedemokrati Basha nga selia blu ka dënuar grabitjen e djeshme në Rinas, ndërsa ka reaguar ashpër ndaj masave të marra nga policia.

Sipas  tij policia nuk poo merret me luftën ndaj krimit, po lufton kundër popullit, duke  arrestuar njerëz të pafajshëm.

Basha shprehet se situata është emergjente, ndërsa bën thirrje për protestën e 13 Prillit.

Ja reagimi i kryedemokratit:

Dy ngjarje ne nje hark kohor prej me pak se 12 oresh ditene e djeshme jane deshmi se shteti ka rene. Se sot Shqiperia nuk ka rend publik dhe siguri. Se policia eshte kthyer ne nje bande qe per te pushtetin ilegjitim te marre me krimin i ka lene dore te lire krimit dhe po dhunon ne menyre shtazarake qytetaret.

Dje ne oren 5 e 30 te mengjesit policia hyri neper banesa dhe hodhi gaz lotsjelles brenda shtepive ku ishin te pranishem edhe te mitur nga mosha 3 vjec e siper.

Nga perplasja mes banoreve ne mbrojtje te shtepive te tyre 3 qytetare perfunduan ne spital ndermjet te cileve nje 76 vjecar me carje ne koke qe u operua, nje grua me thyerje kembe dhe nje tjeter grua me fraktura.

10 qytetare u shoqeruan ne polici te gjitha gra dhe 4 prej te cilave minorene dhe nje femije 5 vjec.

Qe nga protesta e 16 shkurtit jane shoqeruar 114 protestues dhe jane arrestuar 52.Policia po perdoret per vetem nje qellim: luften ndaj popullit, luften kunder njerezve te pafajshem qe mbrojne shtepite e tyre,

 Ne keto dy muaj eshte perdorur gaz helmues me shume se ne te gjithe historine e Shqiperise.

 Nderkohe nuk ka asnje perpjekje per te luftuar krimin. Vrasjet, tritoli dhe grabitjet me arme ne mes te dites po trondisin cdo dite sigurine e njerezve ne mes te qyteteve.I vetmi aktivitet kunder krimit eshte: policia shkoi ne vendin e ngjarjes. Kur ne Rinas, qe eshte zona me sigurine me te larte ne vend.kryehet grabitje me arme e avionit te linjes nderkombetare ne mes te dites.Cdokush e kupton se ne cfare niveli eshte policia, se ne cfare niveli eshte katandisur rendi dhe siguria.

 Kjo ndodh kur Shqiperia eshte bere qender e krimit nderkombetar, baze operacionesh e rrjeteve kriminale ku jo vetem nuk luftohet por po nxitet pastrimi i parave te krimit nga vete qeveria me ndertimet dhe projektet korruptive ne ndertim, inceneratore, turizem dhe PPP.

Arsyeja dhe shkaku kryesor i renies se shtetit, i mungeses se sigurise per jeten dhe pronen e qytetareve eshte pakti mes krimit dhe qeverisë ilegjitime te ardhur ne pushtet me ndihmen krimin.

Dhenia fund e ketij regjimi eshte sot emergjence kombetare. Prandaj protestojme te shtunen me 13 prill ne Tirane.

Rruga e vetme per kete eshte bashkimi i te gjithe shqiptareve ne betejen kunder padrejtesise, krimit dhe korrupsionit, per sigurine, jeten dhe mireqenien e cdo shqiptari.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje