Banorët ngrihen në protesta masive, të pakënaqur me Bashkinë e kryeqytetit

Ndaje

Mijëra njerëz kanë vërshuar rrugëve të Romës për të protestuar  ndaj udhëheqjes së kryetares së Bashkisë.

Demonstruesit u mblodhën jashtë sallës së bashkisë për të denoncuar kryetaren Virginia Raggi për dështimin në trajtimin e çështjeve, duke përfshirë mbeturinat e pa mbledhura dhe rrugët e parregulluara.

Zonja Raggi mori kontrollin e Romës në vitin 2016, e cila formoi një qeveri koalicioni kombëtar më parë këtë vit.

Popullariteti i saj ka rënë pasi nuk arriti të trajtojë çështjet më problematike të qytetit. Të shtunën, demonstruesit u mblodhën duke valëzuar rrjetëzën plastike të ngjyrosur që autoritetet përdorin për të rrethuar zonat e rrugëve të dëmtuara, trotuaret e rrezikshme dhe pemët e rëna.

Zonja Raggi mori detyrën pas skandaleve të korrupsionit që dëmtuan imazhin publik të partive tradicionale. Por ajo tani është duke u gjykuar për shkak të dyshimeve se po  abuzon me fuqinë e saj gjatë një takimi në administratën e saj .Një vendim është në fuqi më 10 nëntor, dhe zonja Raggi thotë se do të japë dorëheqjen nëse dënohet – gjë që mund të çojë në zgjedhje të reja.

Probleme të tjera me të cilat ballafaqohet qyteti përfshijnë minjtë dhe derrat e egër që kalojnë rrugët dhe shërbimet e dobëta të transportit – rreth 20 autobusë thuhet se pësuan dëmtime vetëm këtë vit.

INFORMACIONE ME TË DETAJUARA 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje