Sulm me armë, plagosen rëndë 7 oficerë, një prej tyre ndërron jetë

Ndaje

Shtatë oficerë në SHBA janë qëlluar, një prej tyre ndërroi jetë, në një incident në Karolinën e Jugut.

Policët kishin marrë një thirrje për ndihmë nga zyra e sherifit. Një person i armatosur po mbante disa fëmijë peng prej dy orësh përpara se të dorëzohej dhe të dërgohej në spital. Ai nuk është identifikuar dhe motivi është i paqartë. Të gjithë fëmijët tani janë të sigurt.

Në një konferencë shtypi, shefi i qarkut Kenney Boone tha se tre oficerë të qarkut dhe katër policë të Firences u qëlluan gjatë incidentit.

Një nga oficerët e Firences, të quajtur nga mediat lokale, si Terrence Carraway, 52 vjeç, vdiq nga plagët e mëdha.

Gjendja e gjashtë të tjerave ende nuk dihet, edhe pse dyshohet se disa mund të jenë plagosur rëndë.

Presidenti i SHBA Donald Trump postoi në Twitter për ngjarjen e rëndë duke cituar Guvernatorin e Karolinës së Jugut Henry McMaster.

Faqja zyrtare ka renditur emrat e 23,408 policëve të SHBA të vrarë në vijën e detyrës – 112 deri më tani për këtë vit.

Mbi 15,000 njerëz janë vrarë në Shtetet e Bashkuara në 2017, sipas një liste të përpiluar nga faqja ‘Dhunës e Armëve’, dhe kjo nuk përfshin vetëvrasjet.

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje