Marrëveshja Kosovë-Serbi, ja çfarë deklaron ish-kryeministri Berisha

Ndaje

Berisha tha në emisionin “Opinion” përballë drejtuesit Blendi Fevziu dhe katër gazetarëve, se e konsideron marrëveshjen mes dy vendeve, për paqen dhe stabilitetin në rajon, duke e konsideruar një set të ri marrëdhëniesh për të arkivuar të shkuarën.

Pse jeni kundër një marrëveshje mes shqiptarëve dhe serbëve?

Nuk jam kundër një marrëveshje, e mbështes një marrëveshje. E konsideroj marrëveshjen mes dy vendeve, për paqen dhe stabilitetin në rajon. Kam konsideroj një set të ri marrëdhëniesh për të arkivuar të shkuarën. Marrëveshja në konceptin tim duhet të jetë mes dy vendeve sovrane, që garantojnë stabilitetin dhe integritetin. Jashtë këtyre dy kushteve, që burojnë nga pakti Ahtisari dhe Gjykatës Evropiane, jashtë këtyre kushteve nuk ka marrëveshje.

Po sikur dy vende me vullnet të lirë, ku qëndron problemi?

Ballkani është më i pasur për  minoritete por problemi nuk janë ata por maxhorancat., të përdoren minoritet si plaçkë tregu është çnjerëzore.

Shkëmbim me vullnet të lirë?

Thuaj atyre që ka një marrëveshje që e kanë firmosur me gjak. Pse Serbia dhe Rusia e kanë këtë përqendrim në Mitrovicë?

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje