Video/’Më ndihmo të luftoj terroristët’, presidenti i Venezuelës thirrje Trump-it pas atentatit për vrasje ndaj tij

Ndaje

Presidenti i Venezuelës i ka bërë thirrje Donald Trumpit që ta ndihmojë atë të luftojë “grupet terroriste”. Ai i fajësoi ata në një përpjekje për ta vrarë duke përdorur fluturuesit eksplozivëve e ekstremit të djathtë.

Nicolas Maduro ishte duke bërë një paradë ushtarake në Caracas në televizionin e drejtpërdrejtë këtë të shtunë kur ai papritmas u ndal dhe shikoi në qiell pasi dëgjoi një shpërthim.

Një shprehje e tmerruar e kaloi fytyrën para se ai dhe gruaja e tij, Cilia Flores, të mbyteshin me ndihmëtarë që mbanin mburoja antiplumb. Ata të dy u shpëtuan pa dëmtuar.

Kreu i shtetit i tronditur dukshëm tha se pa një “pajisje fluturuese” që shpërtheu para syve të tij, por nuk u dukën se dronët u kapën në pamjet e incidentit.

“Kjo ishte një përpjekje për të më vrarë,” tha 55-vjeçari më vonë në një ritregim të pasionuar të ngjarjeve. ‘Sot ata u orvatën të më vrisnin.’

Video tregoi se qindra ushtarë u mblodhën në formacion të zhdërvjellët në një rrugë të gjerë dhe u  shpërndanë në të gjitha drejtimet mes tingujve të ulërima.

Në një deklaratë tre orë më vonë, Maduro tha ‘çdo gjë tregon për një komplot të krahut të djathtë që hetimi i hershëm  ishte i lidhur me Kolumbinë, presidentin e saj Juan Manuel Santos dhe shtetin amerikan të Floridës – ku jetojnë shumë izlandë venezueliane. Ai tha se disa avionë ishin arrestuar, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Megjithatë, menjëherë llogaria e Maduro-s për incidentin u përfshi në polemika, ndërsa Kolumbia e hodhi poshtë kërkesën se qytetarët e saj ishin përgjegjës si “të pabaza” dhe zyrtarët e zjarrit thanë se zhurmat ishin shkaktuar nga një shpërthim gazi në një bllok afër banesës. Ndërkohë, një grup pak i njohur mori përgjegjësinë në një postim të vetëm të paverifikuar.

Përkthyer nga Daily Mail

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje