FOTO/Rama merr në SHBA të njëjtin cmim që mori Berisha në 2012

Ndaje

Kryeministri Edi Rama mori sot një cmim për pluralizmin kulturor nga Komisioni për trashëgiminë amerikane në botë. Rama i cili ndodhet këto ditë në SHBA e mori cmimin nga i emëruari nga Presidenti Trump për të drejtuar këtë komision.

“Një surprizë e posaçme ceremonia e marrjes sot, në Shtëpinë e Bardhë, të ÇMIMIT PËR PLURALIZMIN KULTUROR, dorëzuar nga i emëruari i Presidentit Trump në krye të Komisionit për Mbrojtjen e Trashëgimisë Amerikane në Botë, Paul Packer.

Çmimi për angazhimin në ruajtjen e kujtesës së Holokaustit dhe mbrojtjen e së vërtetës historike, një nder shumë i veçantë për mua, qeverinë tonë dhe padiskutim Shqipërinë që rrezaton gjithnjë e kudo me shembullin e saj të mbrojtjes së popullit hebre gjatë orëve të zeza të Luftës së Dytë Botërore”, shkruan Rama me rastine marrjes së ktij cmimi që jepet për Shqipërinë dy herë brenda 6 viteve.

Të njëjtin cmim e mori ish-kryeministri Berisha në prill të vitit 2012, raporton droni.al. Atëherë Medalja e Mirënjohjes “The Cultural Pluralism Aëard”, iu dorëzua Kryeministrit nga Kryetari i tij Ëarren Miller, me motivacionin: Akorduar Shkëlqesisë së tij, z.Sali Berisha, për kontributet e jashtëzakonshme në çuarjen përpara të kauzës për përkujtimin e Holokaustit, duke vendosur të vërtetën historike dhe promovuar ruajtjen e trashëgimisë kulturore të shtetasve amerikanë në Shqipëri.”

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje