Tag: cmimi

Kosova vendos të bojkotojë ceremoninë e Nobelit për Peter Handke, thirrja...

Kosova ka vendosur të bojkotojë pjesmarrjen në ceremoninë e dhënies së Çmimit Nobel për Letërsi në vitin 2019, ndaj shkrimtarit austriak Peter Handke. Ka qenë...

Realiteti jo si çmimi i Veliajt, të rinjtë “ngelin në klasë”...

Megjithëse  kryebashkiaku Erion Veliaj u kthye triumfues nga Franca duke marrë çmimin për Tiranën si kryeqyteti europian për të rinjtë, vetë të rinjtë  shprehen...

VIDEO/Alban Skënderaj emërohet Ambasador i gjuhës italiane në Shqipëri

Alban Skënderaj, kengetari i njohur shqiptar,  është emëruar si i pari ambasador i gjuhës italiane në Shqipëri. Këtë e bëri të ditur vetë Albani përmes...

“Nobeli Amerikan”/Ismail Kadare fiton çmimin ndërkombëtar për Letërsi

Shkrimtari i njohur shqiptar në mbarë botën, Ismail Kadare ka fituar çmimin Ndërkombëtar të Letërsisë Neustadt, që njihet edhe si Nobeli Amerikan. I përshkruar si...

Fituesi i “Nobel”-it për Letërsi përshëndet serbët: E ndiej gëzimin tuaj...

Peter Hendke fitoi Nobelin në Letèrsi, por ky çmim nuk u duartrokit fort nga pjesa më e madhe e libradashësve apo njerezve të apasionuar...

Viktor Zhusti rrëmben çmimin e madh në festivalin e filmit në...

Së fundmi, në Irak është mbajtur dhe fesitivali i filmit, ku morën pjesë 154 filma nga 78 shtete në botë. Sipas faqes kryesore të...

Nobel-in në Mjekësi e fitojnë tre shkencëtarë, zbulimi i tyre lidhet...

Këtë vit Nobelin në mjekësi e fituan tre shkenctarët,  William Kaelin, Peter Ratcliffe dhe Gregg Semenza. Të tre së bashku zbuluan se si qelizat...

FOTO/Dy ditë para koncertit të madh, Capital T merr çmimin e...

I kthyer në një prej këngëtarëve më të dëgjuar në Shqipëri, Capital  T do të rikthehet në Tiranë me një mega concert në sheshin...

FOTO/Pronar i disa restoranteve në New York, biznesmeni shqiptar fiton çmimin...

Mediat amerikane i kanë kushtuar rëndësi biznesmenit shqiptar, Benjamin Prelvukaj, shqiptarit i cili po korr suksese dhe ka arritur majat në shtetet e bashkuara...

“Do bëj gjithçka për demokracinë”, Meta nderohet me çmimin ndërkombëtar në...

Presidenti i Republikës Ilir Meta është vlerësuar me një çmim prestigjioz në Venecia. Ai ka marrë Çmimin Ndërkombëtar “Luani i Artë”, me motivacionin: “Në...