Tiranë, falsifikonin dokumenta për të përfituar kredi, 7 të arrestuar

0Shares
0

Specialistët e Seksionit për Krimin Ekonomik- Financiar, në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, kanë finalizuar operacionin “Kredia”, në kuadër të të cilit janë arrestuar shtetasit:
Arjel Sulejmanaj, 46 vjeç, banues në Tiranë
Elsad Zhabjaku, 23 vjeç, banues në Tiranë
Riselda Hoxha, 32 vjeçe, banuese në Tiranë
Albert Shirka, 54 vjeç, banues në Tiranë
Ertgrent Boshti, 26 vjeç, banues në Tiranë
Luan Dana, 56 vjeç, banues në Tiranë
Sonila Berberi, 26 vjeçe, banuese në Tiranë
Gjithashtu është bërë shpallja në kërkim e shtetasit R. H.
Për këta shtetas është arritur të dokumentohet me prova ligjore se në kohë të ndryshme duke përdorur dokumentacione të dyshuara të falsifikuara prej tyre, kanë përfituar kredi konsumatore në shuma të ndryshme pranë një Shoqërie Financiare që ofron kredi. Pas zbulimit të kësaj skeme mashtrimi me dokumenta të dyshuara të falsifikuara, është bërë arrestimi i shtetasve të sipër përmendur.
Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan:
– Dy vula të falsifikuara me logon “Instituti i sigurimeve shoqërore Tiranë”
– 8 vërtetime të institucionit të sigurimeve shoqërore të dyshuara të falsifikuara
– 6 celular të markave të ndryshme.
– Një automjet tip “Fiat”
Materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, në ngarkim të shtetasve të sipër përmendur, për veprat penale, “Falsifikim i dokumentave, i vulave, stampave dhe formularëve” dhe “Mashtrim me kredi” i kryer në bashkëpunim, parashikuar nga nenet 186/2 dhe 190/2, të Kodit Penal.

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje