FUTBOLL/ Shqipëria e nis keq fazën përgatitore, pjesa e parë e miqësores...

FUTBOLL/ Shqipëria e nis keq fazën përgatitore, pjesa e parë e miqësores 2 – 0 për Austrinë

47
0
Shares

Pasaporta e ndeshjes

Golat: Janko 06′ Harnik 14′
Austria: Almer, Dragović, Fuchs, Hinteregger, Klein, Alaba, Arnautović, Baumgartlinger, Harnik, Junuzović, Janko
Shqipëria: Berisha, Hysaj, Cana, Mavraj, Lila, Agolli, Lenjani, Kaçe, Xhaka, Abrashi, Balaj; Trajner: Xhani De Biazi

Shqipëria i nis keq përgatitjet për pjesëmarrjen në Kampionatin Evropian “Francë 2016”. Kuqezinjtë kanë zhvilluar një pjesë të parë të dobët ndaj Austrisë në stadiumin “Ernest Happel”, ku mes 30 mijë tifozëve janë rreth 7-8 mijë shqiptarë.
Ndonëse gjatë fazën eliminatore, kombëtarja kuqezi ishte një ndër më të vështirat t’iu shënuar gol, mbrojtësit në këtë ndeshje kanë bërë dy gabime të pafalshme që u kthyer në gola nga austriakët.
Austria, e cila merr pjesë për herë të dytë në Kampionatin Evropian e ka nisur mirë ndeshjen miqësore ndaj Shqipërisë. Ata kanë shënuar me anë të Janko që në minutën e 6-të të lojës.
Sërish një gabim i mbrojtjes së Shqipërisë është shfrytëzuar nga lojtarët e Austrisë duke e kthyer në gol. Pas 13 minutash lojë, austriakët kaoljnë në avantazh 2-0.

Minutë pas minute
02′ Ka nisur ndeshje vrullshëm nga të dyja skuadrat. Janko ka një mundësi, por shpërdoron.
03′ Mundësi për Austrinë, Alaba pason te Janko, ky i fundit tenton të shërbejë për një nga shokët e skuadrës, por jo si duhet.
04′ Lenjani niset me shpejtësi në krahun e majtë, kroson në qendër, aty Abrashi godet nga jashtë zone, por shumë e gabuar goditje e tij.
06′ GOL AUSTRIA. Shënon Janko. Gabim në mbrojtjen tonë, përfiton Janko i cili shmang bukur edhe Agollin dhe më pas e dërgon topin në rrjetë.
09′ Tjetër mundësi për austriakët. Krosim nga e djathta, Janko kërcen mbi të gjithë dhe godet me kokë, por pret Berisha. Totalisht të çorientuar mbrojtësit tanë.
12′ Goditje dënimi për Kombëtaren tonë, kroson Kaçe, Mavraj godet me kokë, por jashtë kuadratit
13′ GOL AUSTRIA, Shënon Harnik. Gabim trashanik i Mavrajt që lë topin të kalojë dhe Harnik përfiton duke dalë i vetëm dhe duke realizuar edhe golin e dytë.
17′ Junuzoviç depërton bukur brenda zonës, gjuan në pozicion të prirët, por jashtë.
22′ Rast i parë për Shqipërinë, Balaj godet me kokë pas një goditje kendi, por pret portieri.
25′ Goditje dënimi për vendasit në krahun e majtë, goditje drejt portës, por grushton Berisha.
26′ Lenjani lëshon një predhë nga distanca me të majtën, por topi kalon njitur me traun e portës. Kërcënues kuqezinjtë.
30′ Shqipëria luan mirë në këto minuta, qarkullon topin dhe fillon të shtyjë përpara.
35′ Ritmi i lojës ka rënë ndjeshëm. Austria është kthyer mbrapa dhe po administron lojën duke u përpjekur të mbajë topin në kë,bë. Shqipëria ka vështirësi në ndërtimin e aksioneve.
40′ Junuzoviç pengohet nga Cana brenda në zonë, por nuk ka penallti. Protestojnë vendasit.
43′ Përpiqen kuqezinjtë me Balajn dhe Lenjanin, por ky i fundit kroson keq duke shpërdoruar një mundësi të mirë.