Tag: ekrem spahiu

KUJTESA/ Si u realizua kthimi i Familjes Mbretërore shqiptare ne atdhe

*Nga Ekrem Spahiu (me rastin e 18 vjetorit - 28 qershor 2002) Megjithëse diktatura komuniste ra si regjim në pranverë të vitit 1991 dhe në Shqipëri...

‘Në emër të luftës kundër koronavirusit, a po shkojmë drejt diktaturës’?

Nga Ekrem Spahiu Zotërinj deputetë,mos votoni kundra demokracisë Qeveria, nëpërmjet aktit-normativ Nr.7, datë 23.03.2020, liroi nga qelitë e burgut 570 të dënuar, si masë kundër...

‘Mbreti Zog I gjithë jetën e tij e lidhi me fatet...

Me rastin e 59 vjetorit të ndërrimit jetë Më 9 prill 1961, ndërroi jetë në Paris Mbreti Zog I.Kombi shqiptar humbi burrin e shtetit më...

KOMENT/ Mbreti Leka I – më i votuari në historinë politike...

Me rastin e 81 vjetorit të lindjes Nga Ekrem Spahiu* NMT Mbreti Leka I - Mbret i Shqiptarëve, ka patur një jetë të vështirë, por pavarësisht...

95 VJET ME PAS/ Revolucioni i Nolit dhe Triumfi i Legalitetit

Nga Ekrem Spahiu* 95 vjetori, 24 dhjetor 1924-2019 Legjitimiteti - e drejta për të qeverisur në emër të shumicës e cila njeh, pranon dhe mbështet autoritetin...

Shtatë vite më parë, keshtu u kthyen ne Shqiperi eshtrat e...

Nga Ekrem Spahiu* Forcat komuniste në mëngjesin e 17 nëntorit 1944 shkatërruan mauzoleumin ku preheshin eshtrat e Nënës Mbretëreshë Sadije...

Zogistët – promotorë të qëndresës dhe luftës kundër okupatorëve

Ekrem Spahiu* Po afron 75-vjetori i tërheqjes së forcave ushtarake gjermane nga Shqipëria, i cili është një përvjetor i rëndësishëm për popullin shqiptar dhe për...