Një marrëzi prokurorësh, peticion kundër Bashës njësoj si prokurorët enveristë të 1998 me në krye Nasip Naçen

0Shares
0

Një numër prokurorësh kanë nënshkruar një peticion ndaj Lulzim Bashës pas debatit që ky i fundit kishte me prokuroren e Tiranës Elisabeta Imeraj.

Ndër të tjera në peticionin prej 50 prokurorësh që është depozituar në KLP thuhet: “Në rastin konkret, sulmi vijues me një retorikë jo etike, si zyrtar i drejtësisë është jo vetëm e dënueshme ligjërisht, por gjithashtu tenton që të cenojë drejtpërdrejtë privatësinë e prokurorit, pavarësi e cila është esenciale dhe prioritare mbi objektivitetin dhe të qenit profesional në drejtim, hetim dhe përfaqësim në gjykim të çështjeve penale e cila është puna e një prokuror”.

Po sikur të mos mjaftonte marrëzia e prokurorëve, KLP e ka theksuar marrëzinë duke administruar peticionin dhe për këtë ka votuar pro edhe Gent Ibrahimi, një nga ekspertët e reformës në drejtësi.

Këshilli i Lartë i Prokurorisë, në mbledhjen e sotme, vendosi të shtynte vendimmarrjen për mbajtjen e një qëndrimi publik ndaj Bashës.

“Me shtatë vota pro dhe katër kundër (z. Alfred Balla, znj. Esmeralda Keshi, znj. Nurihan Seiti dhe z. Vatë Staka ), Këshilli  vendosi shtyrjen e vendimmarrjes për mbajtjen e një qëndrimi publik, në mbledhjen plenare të radhës, për arsye proceduriale, të cilat lidhen kryesisht me administrimin nga ana e anëtareve të një peticioni të nënshkruar nga 50 prokurorë të Prokurorisë së Tiranës, në mbështetje të kërkesës së Drejtueses Imeraj”, njoftoi KLP-ja. Përplasja mes Bashës dhe Imeraj do të diskutohet në mbledhjen e ardhshme të KLP-së, pas të administrohet peticioni i 50 prokurorëve, bashkë me firmat përkatëse.

Kjo është hera e dytë që prokurorët e Tiranës angazhohen në një peticion i cili vë në dyshim pavarësinë e tyre. Në vitin 1998, disa prokurorë enveristë të drejtuar nga Nasip Naçe bënë një peticion pak a shumë të ngjashëm ku kërkonin arrestimin e Berishës, në atë kryetar i opozitës. m.k

/DRONI.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

loading...
Loading...

Leni një përgjigje