Meta alarmohet, dy kerkesa per qeverine ne lidhje me covid

Ndaje

Presidenti Ilir Met ka kerkuar sot nga qeveria te shtohen kapacitetet reanimatiro ne spitalet covid dhe spitalet e tjera fill pas njoftimeve ne media se kapacitetet e spitakeve vovid 1 dhe 2 pothuajse jane ezauruar.

“Ritmet tepër shqetësuese nga dita në ditë të shtimit të rasteve të qytetarëve të prekur dhe numrit të viktimave, shtrojnë nevojën jetike të angazhimit të të gjitha strukturave shtetërore me forca tepër të kualifikuara njerëzore dhe shkencore, veçanërisht me eksperiencë në fushën e epidemiologjisë dhe të higjienës, qofshin jashtë shërbimit aktiv, si dhe mobilizimin e një numri më të madh të reanimatorëve dhe personelit infermier në ndihmë të tyre”, thekson Meta.

Presidenti ka kerkuar gjithashtu edhe rritjen e fondeve publike per shendetesine.

“Përsëris me forcë thirrjen drejtuar qeverisë për të shtuar buxhetin e sektorit të shëndetësisë, dhe marrjen pa vonesa të të gjitha masave për shtimin e ambienteve të terapisë intensive, për më shumë pajisje dhe gjithçkaje të domosdoshme që duhet për trajtimin e të prekurve”, tjekson Presidenti Ilir Meta permes nje postimi ne rrjetet sociale. /DRONI.al/

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje