Rama, konference shtypi per votimet qe asnjanesojne njeri tjetrin

Ndaje

Kryeministri Edi Rama po mban një konferencë shtypi me gazetarët fill pas dy votimeve kontraverse me njera tjetren dje dhe sot, fillimisht per ndryshimin e kushtetutes e me pas miratimin e reformes zgjedhore, i pari e zhben votimin e dyte.

“Kjo nismë kushtetuese ka pasur konsensus të plotë me opozitën parlamentare në votimin e djeshëm dhe faktikisht jemi në mes si shumicë dhe PS, të dy palëve me të cilat kemi konsensus të plotë për atë që këto palë më vete duan dhe nuk kemi konsensus për atë që këto palë në vete nuk duan.

Reagimi i opozitës jashtë parlamentare dhe presidenciale ndaj kësaj nisme kushtetuese është i papranueshëm, qoftë në aspektin etik, politik apo kombëtar. Pse? Sepse unë e di, ju dhe populli, as opozita parlamentare apo presidenciale nuk e vlerësojnë Kuvendin, por kjo nuk e ndryshon faktin që parlamenti i vendit është sovran. Qoftë presidenti, sepse etika profesionale është baza e shkruar në kapitullin e parë të edukatës, apo opozita parlamentare që vendosi ta braktisë Kuvendin me vullnet të lira” tha Rama.

/DRONI.al/

KRYESIA E KUVENDIT – Mbi draftin e sapomiratuar në Komisionin e Ligjeve me votat e shumicës socialiste, në respekt 100% të marrëveshjes me opozitën jashtëparlamentare dhe për “PËRSETË" e tjera të procesit të Reformës Zgjedhore😊

Publiée par Edi Rama sur Mercredi 15 juillet 2020

loading...
Loading...

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Leni një përgjigje